Evropský fotbalový týden 2015

eft

Po celé Evropě v termínu od 30. 5. do 6. 6. probíhal společný projekt členských států UEFA a Speciálních olympiád s názvem Evropský týden fotbalu. Tato akce je zaměřena na podporu sportu dětí, mládeže a dospělých osob s mentálním postižením. Konalo se více, než 450 akcí v 50 členských zemích. Na pořádání týdne spolupracují také národní fotbalové asociace, ligy a jednotlivé sportovní kluby. Celosvětové hnutí speciálních olympiád je právě ve stádiu vrcholících příprav na Světové hry letních olympiád, které se uskuteční na přelomu července a srpna v americkém Los Angeles. Více, než 7000 sportovců ze 177 zemí bude společně soupeřit v celé plejádě letních sportů – mimo jiné i v kopané.

V České republice se uskutečnilo několik akcí směřujících pozornost na tuto problematiku. 30. června byla akce zahájena na stadiónu SK Slavia Praha, kde se zúčastnil reprezentační tým Speciálních olympiád na zápase posledního kola se Slováckem. Po slavnostním přivítání na stadiónu a promoakci následovalo sledování utkání a také prohlídka celého zázemí stadiónu Eden.

slavie4slavie 2

eft (26)

Od 30, května do 2.června se konalo v Tuchořicích soustředění týmu, který nás bude reprezentovat na hrách v Los Angeles. 

soustředění 3

soustředění1

4. června se ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky konalo sportovní dopoledne v rámci Měsíce náborů a projektu Můj první gól.

Na hřišti se společně sešlo více, než 80 dětí s mentálním postižením i bez něj. Prostřednictvím společných fotbalových i sportovních aktivit došlo k přirozenému, vzájemnému poznávání a propojení dětí. Do akce se zapojil Dětský domov, Mateřská škola, Základní škola a Praktická škola ve Zlíně a Základní škola Slovenská Zlín a byla zaměřena zejména na mladší děti. Celou akci připravil ve spolupráci s Fotbalovou asociací České republiky Sportovní klub Duha Zlín a studenti Gymnázia a Jazykové školy ve Zlíně.

„Děkujeme fotbalové asociaci za mimořádnou podporu směřující k našim aktivitám v rámci Speciálních olympiád. Věříme, že kopaná může přirozeně spojovat svět osob s postižením i bez něj a vzájemně je obohacovat. Je to zcela konkrétní důkaz toho, že fotbalová asociace se věnuje fotbalu i v neprofesionální formě a za to jí patří velké poděkování“, uvedl David Bělůnek, ředitel sportu kopaná Českého hnutí speciálních olympiád.

„Fotbalová asociace se samozřejmě snaží v rámci Grassroots programu podporovat fotbal opravdu pro všechny. Tato akce byla skvělou příležitostí, jak propojit zdravé děti s těmi, které mají nějaké mentální postižení, a po celou akci bylo možné vidět, že sport dokáže spojovat opravdu všechny. Děti si akci moc užily, byla na nich vidět snaha, radost, nadšení a hlavně a bylo jedno, o které děti se jedná, chvílemi ani rozdíly nebyly znát. Jsme rádi, že jsme mohli tuto krásnou akci podpořit a na závěr vidět i velkou radost, kdy jsme vítěze jednotlivých soutěží obdarovali lístky na blížící se Mistrovství Evropy do 21 let na utkání v nedalekém Uherském Hradišti. Ve spolupráci s hnutím Speciálních olympiád budeme určitě nadále pokračovat, abychom i dětem s určitým hendikepem pomáhali sportovat a zažívat v životě i takovéto příjemné chvíle“, dodal Grassroots manažer FAČR Michal Blažej.

Videopořad naleznete zde:

Evropský fotbalový týden – video

 eft (2)  eft (4) eft (5)  eft (7) eft (8) eft (9) eft (10)  eft (12)   eft (17) eft (18)  eft (20) eft (21) eft (22) eft (23)

6.6. Benefice Zdeněk Grygera, Holešov 

Celý týden se uzavřel v moravském Holešově, kde se splnil velký sen sportovce Zdenka Dvořáka – fotbalisty ze Zlínské pobočky Naděje, který je sportovně aktivní ve fotbalovém klubu SK Duha Zlín. V sobotu 6. 6. 2015 se na stadionu Na Střelnici v Holešově uskutečnil rozlučkový zápas se Zdeňkem Grygerou, bývalým hráčem České fotbalové reprezentace. Zápas to byl vskutku výjimečný na trávníku byly k vidění výkony Novosada, Jankulovského, Ujfalušiho, Heinze a dalších. Zápas se pokusil svým výkonem ovlivnit i Zdeněk . V národním dresu s číslem 2 dal krásný gól a jeho výkonu tleskal celý stadion. Po zápase proběhlo velké focení a autogramiáda. Bývalý reprezentant Zdenek Grygera je osobním podporovatelem tohoto sportovce na hrách v Los Angeles.

eft (1)

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.